utorak, 29. siječnja 2019.
siječnja 29, 2019
sajo
No comments
Nils Bergman, švedski doktor s afričkom adresom, počasni viši predavač na Sveučilištu u Cape Townu, u porodilištu Mowbray Maternity Hospital radio je kao viši lekar nadzornik i godišnje je nadgledao oko 18000 porođaja.
Njegovo predavanje s radionice “Pronalaženje istina o porodu” prenijela je Cathy Doub, osnivačica neprofitne organizacije BirthWorks International, koja se bavi educiranjem medicinskog osoblja o porodništvu i doula. Inače je fizikalni terapeutkinja koja se bavila s djecom s posebnim potrebama 30 godina. Bergmanovo predavanje podijelila je na blogu Jennifer Margulis, nagrađivana novinarka koja je postala poznata po svom otkrivanju istina koja stoje iza medicinskih praksi i stanju u zdravstvu. Dr. Bergman kaže da ne smemo raditi protiv prirode jer time dugoročno štetimo i bebi i majci.
Prema njemu, samo su dve istine:
1. Bebe i mame se ne trebaju razdvajati nakon porođaja
2. Majka nikad ne sme biti sama nakon porođaja
Ove istine prema Bergmanu su apsolutne i uvek treba težiti njima. Odvajanje se ne sme dogoditi i to je znanost, kaže on. Naravno, slaže se da postoje zdravstvene situacije i komplikacije usled kojih su majka i beba radi obostrane dobrobiti odvojene, ali u većini slučajeva moraju biti zajedno.
Nema dokaza niti temelja da se majku i dijete razdvaja nakon porođaja, ističe dr. Bergmann. Važno je shvatiti kako beba funkcionira, kaže on. Bebin okoliš je majka. Beba je 100 posto ovisna o majci. Čak i jednogodišnje dete je 99 posto ovisno o majci. Beba zavisi o majci zbog senzorne i društvene stimulacije. Komunicirajte s bebom, to je temelj psihološkog razvoja Odvajanje prerano rođenih beba i njihov boravak u inkubatorima dugoročno loše utječe na mozak tih beba. One su potpuno lišene majčinog utjecaja, glasa, dodira i tješenja koji hrani bebin fizički, psihološki i neurološki razvoj. Nedostatak zaštite i odrasle podrške dete doživljava u toksičnom stresu. Odvajanje mame i bebe u svim slučajevima predstavlja toksični stres.
Puštanje bebe da plače protivi se roditeljskom instinktu
Suprotnost tome je klokanska njega, nošenje deteta, kada su majka i beba blizu. Tada se proizvodi oksitocin, hormon sreće i ljubavi.
Naša biologija je da se ne odvajamo od majke. Ni jedna životinja ne spava u odvojenom krevetiću. Samo ljudi odvajaju svoje potomke od sebe. To nije prirodno, i to osjećaju i majka i beba. Majčina blizina utječe apsolutno na svaki element bebe uključujući rad srca, apetit, otpuštanje hormona i intenzitet aktivnosti, ističe Bergman. Jeste li samo umorni ili je to postporođajna depresija? Kako beba doživljava odvojenost od majke? Odvajanje od majke novorođenče doživljava kao opasno po život i to uzrokuje disregulaciju tjelesne fiziologije, rad srca, temperaturu, način spavanja, izlučivanje kortizola i na slabljenje imuniteta. Odvajanje uzrokuje i stres i vodi proizvodnji hormona stresa kortizola. Dr. Bergman mišljenja je i da prerano rođene bebe trebaju stalno biti uz majku. Kako bebi olakšati strah od odvajanja i nepoznatih ljudi? Kontakt koža na kožu je dokazano u dugogodišnjim istraživanjima i mora početi s rođenjem, a posle se i nastaviti. Njegova iskustva pokazala su i da bebe koje su odvojene od majke puno lošije spavaju i teško uspostavljaju ciklus spavanja.
Zašto majke ne smeju da ostanu same?
Majke ne treba ostaviti same zato što se one tada osjećaju sigurno i mogu se potpuno posvetiti bebi, što je iznimno važno. U prvim tjednima nakon poroda, majkama je važno pružiti podršku, potporu, utjehu, pomoć i sigurnost. Istraživanja su pokazala da prisutnost doule na porodu povećava oksitocin i snižava fetalni distres. Babica također snižava kortizol, a otac utječe na povećanje dopamina (hormona ugode). To sve omogućuje majci da se osjeća sigurno i opušteno. Žene nitko ne priprema za burne promjene nakon porođaja.
Ako su nakon porođaja u kući prisutni i drugi zreli, odrasli ljudi, majka se tada u potpunosti može baviti detetom. Dete će radi toga biti smirenije, bolje će jesti, spavati i razvijati se, a majka će manje biti pod stresom. Dr. Bergman kaže da se sve može svesti na sledeće: Fetus pita “Jesam li siguran?”. Ako se oseća sigurno, njegovo telo će proizvoditi oksitocin. Ako oseća da nije sigurno, proizvodit će vazopresin, hormon stresa, a potom i kortizol. Koliko dugo treba pustiti bebu i mamu da budu u kontaktu koža na kožu? Sve dok beba ne pokaže da joj je dosta, zaključio je Bergman.
izvor.24sata.hr
Related Posts:
Trudna sam, dakle i nevidljiva Ove godine od uredskog sam posla natukla koji kilogram i svi su naravno otišli u trbuh, moju slabu točku. Kada sam dala otkaz i krenula se prijaviti kao zaposlenik u vlastitom obrtu, našla sam se jednog dana u zgradi miro… Read More
Prave slike trudnoće i majčinstva bez “sjaja” kojeg svi spominju Ove slike trudnoće i majčinstva pokazuju svu ljepotu toga “posla” Trudnoća je prekrasna, a buduće majke blistaju, koliko puta ste čuli takvu izjavu? Otkako si postala majka, izgledaš predivno….hm, doista, iako nisam opra… Read More
10 načina da nahranite dijete 10 puta lakše Ako ne znate kako da nahranite dijete koje odbija hranu, pokušajte s ovim metodama roditelja kojima je to uspjelo. google_ad_client = "ca-pub-3866389803624179"; google_ad_slot = "2011729758"; google_ad_widt… Read More
Kako preživjeti zimsku trudnoću? ko nije bio trudan zimi, ne zna da i zimska trudnoća, osim dosta benefita (nema tolike otečenosti i ne umirite od vrućine kao divovski nasukani bijeli kit) donos i svoje nedaće. Evo nekih od njih i savjeta kako ih preživ… Read More
Što se se u svijetu najčešće poslužuje kao prvi obrok nakon poroda? Prvi obrok nakon poroda u svijetu diktira tradicija, a ne želudac U našoj zemlji rodilje se često oglase nezadovoljnim slikama na Facebooku na kojima ismijavaju bolničku prehranu. Premda hrana u hrvatskim bolnicama nije uv… Read More
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
0 komentari:
Objavi komentar