petak, 1. veljače 2019.
- veljače 01, 2019
- sajo
- No comments
Odakle nam pupak i čemu služi ?
Na mestu gde se nalazi pupak nekada se pripajala pupčana vrpca, struktura od životnog značaja, koja skoro od samog početka trudnoće povezuje bebu sa mamom. U njoj se nalaze krvni sudovi ( dve arterije i jedna vena ) koji dopremaju bebi kiseonik i neophodne hranljive materije, a istovremeno omogućavaju i uklanjanje štetnih materija iz bebinog krvotoka. U trenutku kada se rodi, beba postaje nezavisan organizam, sposoban da se adaptira na spoljašnji svet, i da samostalno obavlja osnovne fiziološke funkcije ( da diše, da jede, da mokri… ). Zbog toga se, u prvim minutima nakon porođaja, pupčana vrpca prvo podvezuje ( da ne bi doslo do krvarenja iz krvnih sudova u njoj ), a zatim i preseca makazama. U mnogim zemljama je sve popularnije prisustvo oca na porođaju, kada on, ukoliko želi, može da preseče pupčanu vrpcu.
10 zapanjujućih činjenica o novorodjenim bebama
Nakon presecanja pupčane vrpce, ono što ”štrči” na stomačiću vaše bebe je pupčani patrljak, 2-3 cm dug ostatak pupčane vrpce, koji se obično sasuši i otpadne za 12-15 dana. Iako ne izgleda baš lepo dok menja boje od plavoljubičaste, preko žutozelene, braon, do crne, znajte da vaša beba ne oseća bol, jer pupčana vrpca nema nervne završetke! Iz porodilišta će vam uz pupčani patrljak stići i tračica čvrsto uvezana oko njega, ili plastična štipaljka kojom je patrljak “uštinut”. Obzirom da su krvni sudovi pupčane vrpce veliki, pupčani patrljak je potencijalno ulazno mesto za bakterije, zbog čega se higijeni pridaje veliki značaj. Obrada pupka je svakodnevna obaveza pedijatrijskih sestara u porodilištu, a kada beba ode kući, za to su nadležne patronažne službe doma zdravlja.
Na šta majke treba da obrate pažnju tokom prvog meseca?
Pupčani patrljak otpadne najčešće između trećeg i desetog dana, neretko posle petnaest dana, a ponekad tek krajem prvog meseca života. Treba biti strpljiv, ne čupati ga i ne odsecati, svima na kraju otpadne. Brže se sasušuje i otpada ako se obrađuje Povidon jodidom nego Octeniseptom, mada su i jedan i drugi dobri dezinficijensi. Ne treba ih mešati, jer u tom slučaju ostaje trajna pigmentacija kože.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
0 komentari:
Objavi komentar